کنترل و ابزار دقیق

   خوش آمديد! (عضویت- ورود)

 
منوي اصلي
لينکهاي سريع

آرشيو ماهيانه
http://ir-plc.ir/blog/archive/1390_5.htm
http://ir-plc.ir/blog/archive/1390_3.htm
http://ir-plc.ir/blog/archive/1390_2.htm
http://ir-plc.ir/blog/archive/1390_1.htm
http://ir-plc.ir/blog/archive/1389_6.htm
http://ir-plc.ir/blog/archive/1389_5.htm
http://ir-plc.ir/blog/archive/1389_4.htm
http://ir-plc.ir/blog/archive/1389_2.htm
http://ir-plc.ir/blog/archive/1388_11.htm
http://ir-plc.ir/blog/archive/1388_9.htm
http://ir-plc.ir/blog/archive/1388_6.htm

لينک دوستان

جستجوگر

آمار بازديد

»تعداد بازديدها:
»کاربر: Admin

لينك Rss
فروشگاه سایت

تبليغات

DCS آشنایی با سیستمهای کنترل قسمت 1

 

 

با سلام

با توجه به اینکه اکثر مقالات قرار داده شده روی سایت ابتدا به صورت فایل ورد  (word)بوده ولی به علت برخی مشکلات برای آپلود کردن عکس های مو جود در فایل، ما این این مقالات را بدون عکس های مربوطه روی سایت می گذاریم اگر کسی احتیاج به فایل کامل این مقاله دارد ما این مقاله و همچنین هزاران مقاله ، تحقیق ، پروژه درسی ، پروژه ساخت مدار، گزارش کارآموزی و... را در چند دی وی دی ریخته و برای استفاده مراجعین قرار داده ایم که با کلیک روی لینک زیر می توانید برای تهیه این دی وی دی ها اقدام نمایید:

http://www.ir-plc.ir/static-2.html

دوباره از بازدید کنندگان محترم سایت به علت ناقص بودن برخی از مقالات عذر خواهی می کنیم .

متاسفانه فعلا امکان آپلود کردن فایل های ورد و دیگر فایل ها به علت زیاد بودن آنها و همچنین حجم بالای بسیاری از فایل ها وجود ندارد.

 

 

DCS آشنایی با سیستمهای کنترل 

INFI 90

 

طراحی سیستم کنترل   INFI 90 متعلق به شرکت  BAILY  بوده که شرکت مزبور یکی از انشعابات شرکت ABB می باشد.تغییر استراتژی کنترل بدون تغییر سخت افزار یکی از مهمترین قابلیتهای  INFI 90  می باشد مضافاً اینکه این تغییرات بصورت نرم افزاری  میسر است استرتژی کنترل در قالب توابع(Functions) تعریف می شود . هـر یک از این توابع در یـک کنترل مـــاژول ذخیره شده می باشند و با یک کد  (Function Code) قابل دسترسی می باشند .

این توابع توسط شرکت سازنده برای انجام کارهای کنترلی طراحی شده ودر حافظه فقط خواندنی (ROM) ماژولهای کنترلی ذخیره شده اند. برای انجام کارهی کنترلــــی لزوم آشنایی با نرم افزار Batch 90 و UDF برای کـــاربر ضروری می باشد چرا که با استفاده از این نرم افزار میتوان با این توابع ارتباط برقرار کرد و با مشخص کردن پارامترهای توابع استراتژی کنترل را تعیین کرد .

تعداد این توابع در حدود 250 عدد می باشد  که بدلیل کاستن حجم مطالب ازذکر نام آنها خودداری شده است


 

برای آشنایی با این توابع میتوانید به cd ضمیمه شده به این گزارش مراجعه ، با اجرا کردن فایل homepage  سپس روی منوی tools  کلیک کرده ،روی منوی  Function Code Application Manual  کلیک کنید.در اینجا لیست کاملی از توابع به همراه پارامترها  (Specifications)، ورودیها ، خروجیها و کاربرد آنها ارائه شده است .

حداقل پیکربندی سخت افزاری سیستم کنترل INFI 90   عبارتست از:

 

1.                  Active module or controller module (multi function controller , multi function processor , logic master module ).

2.                  Slave module (analog input/output molule , digital input/output module)

3.                  A power supply for active  module (+ 5v DC).

4.                  A power supply for input & output equipment (+ 20 v DC).

5.                  A module mounting uint (MMU).

6.                  Termination unit (TU) or Termination module (TM)

 

Active Modules در واقع کنترلرهای ما میباشند که توابع(Functions)  در ROM آنها ذخیره  شده است RAM در این ماژولها همانند RAM  در سایر پروسسورها بعنوان حافظه موقت برای اجرای برنامه ها استفاده  میشود  -Active Modules  دارای یک حافظه  EEPROM یا BBRAM  می باشند که از آن برای ذخیره پیکربندی تعریف شده توسط کاربران استفاده میشود . بعلت استفاده از باطری back_up هر گاه منبع تغذیه Active Modules قطع شود اطـلاعات  BBRAM از بین نمی رود.

پس  یــــک   Active Module  دارای ســه نــوع حـــافظه مـی باشد  بــــه عنوان  مثال تـرکیب حــافظه  یــک  Mlti-Function Processor  بصورت زیر است .

1.       ROM :256 KB

2.       RAM :256 KB

3.       BB RAM : 64 KB (OR NVRAM)

 Active Modules قابلیت ارتباط با یکدیگر از طـــــــــریقControl Way   بصــورت peer to peer   را دارا می باشند.Control Way  امکان ارتباط حداکثر 32  Active Modules  را در اختیار قرار می دهد که این 32 modules  یک PCU (Processing Control Unit) نامیده می شود معمولاٌ کنترلرها بصور Primary/Redundant بر روی یک Control Way قرار می گیرند و هر گاه که کنترلر اولیه با خطا مواجه گردید کنترلر پشتیبان بصورت خودکار عملیات کنترل  تا زمان رفع اشکال کنترلر اولیه بر عهده می گیرد برای این مورد همواره باید دو کنترلر اولیه و پشتیبان با یکدیگر در ارتباط باشند تا زمانیکه کنترلر پشتیبان عملیات کنترل را بعده میگیرد دارای آخرین اطلاعات باشد.

 

در اکثر کاربردها هر PCU کمتر از 32 ماژول دارد از نظر آدرس دهی همواره آدرسهای صفر و یک ازControl Way هر PCU به زوج ماژولهای Network Interface Slave Module (NIS) و  -Network Procssing Module(NPM)   اختصاص می یابد  .کاربرد این زوج  ماژول  جهت اتصال PCU و همچنین ارتباط PCU ها با یکدیکر از طریق Loop   می باشد لازم بذکر است که مسیر این ارتباط بصورت Primary_Backup می باشد و در صورت بروز اشکال در یکی از مسیرها ، مسیر دیگر  کنترل ارتباط را بدست می گیرد .آدرس 31  نـــیز معمولاٌ برای Tuning & Configuration Module  (سخت افزاری برای پیکربندی ماژولهای کنترلی) مورد استفاده قرار میگیرد . بنابراین  می توان حداکثر 29  عدد Active Module  برای هر PCU  اختصاص داد .

 

INFI Loop  حداکثر  250  عدد node  در اختیار ما قرار می دهد .

برای ارتباط Active Modules   با plant  از  Slave Modules  استفاده می شود . Active Modules برای ارتباط با Slave Modules از طریق Expander Bus به دریافت و ارسال داده می پردازند . از Termination unit  (TU)  برای اتصال سیگنالهای ورودی ، خروجی Field  بهSlave Modules   (کــارتهای ورودی/خروجی) اســتفاده می شود . بدین منظور هر TU  با یک کابل به یک Slave Module  متصل می گردد.  

 Termination Modules، Field  را از Slave Module ایزوله کرده بطوریکه هر گاه یک  Slave Module  خراب شود بدون اینکه نیاز باشد سیستم را خاموش کنیم میتوان کارت معیوب را با کارت سالم جایگزین کرد. -Slave Modules بر روی اسلاتهایی واقع در MMU  قرار میگرند ( در واقع MMU برای DCS  هم ارز Chasis  است برای PLC )

هر Active Module  قابلیت ارتباط با حداکثر 64 Slave Module  را دارا می باشد.

پیکربندی چیست.

پیکربندی عملیست که طی آن استراتژی کنترل با زبان نرم افزار به Active Modules منتقل میگردد.زبان نرم افزار با زبان برنامه نویسی متفاوت است و در اینجا به معنی استفاده از توابع است.

کلیه Active Modules برای انجام وظایف کنترلی خود از میکروپروسسور استفاده می نمایند . این وظایف توسط پیکر بندی به ماژول اعمال میگردد . زبان بیان انجام این وظایف Function Block  می باشد.

 یک Function Block  چیست.

بصورت ساده بیک ورودی یا خروجی و یا یک عملیات روی ورودی یا خروجی گویند .

با توجه به این نوع تعریف ما چهار نوع  Function Block داریم.

1.       Executive

2.       System constant

3.       Input/Output

4.       User configurable

Exective Functions دارای پارامترهایی  می باشند که با آن می توان عملکرد Active Modules  را تحت کنترل  قرار داد به عنوان مثال Function Code 19 یــــــــک کنترلر

 PID  می باشدکه بلوک دیاگرام آن در زیر ترسیم شده است این

 Function Block  دارای 4 ورودی و 1 خروجی می باشد. ایـن

  Function Block یک عملیات تناسبی ، انتگرالی ، مشتقی بر

 روی سیگنال خطا اعمال کرده  و در خروجی ظاهر می نماید.

 مشخصات  خروجی در جدول Outputs برای Function Block نمایش داده شده است. علاوه بر ورودی وخروجی این  Function Block (و به طور عمومی هرFunction block) دارای یک سری پارامتر می باشدکه تأثیر این پارامترها به همراه ورودیها در جدول فهرست مشخصه(Specification List)  بیان شده است.

هرFunction Code  دارای یک سری مشخصات از قبیل ورودیه او پارامترهای مورد نیاز برای انجام عمل مورد نظر است که در جدول فهرست مشخصه ها  (Specification list) بیان شده است از جمله این مشخصات Data type میباشد Data type نوع دادهای ورودی/خروجی را تعیین می کند.در اینجا سه نوع Data type وجود دارند که عبارتند از

1.      Boolean  : می تواند صفر یا یک باشد

2.      Integer : عدد صحیحی میباشد که خود دارای نوع میباشد

                  int(1)  که داده عددی بین 0 تا 255 است و هر عدد با یک بایت نمایش داده میشود.

                int(2)  که داده عدی بین 32767+ تا 32767- میباشد و هر عدد با یک  Word  نمایش داده           

                         میشود

3.   Real  : داده به صورت اعشاری است . این نوع داده ها بصورت توانی از 10 نشان داده میشوند مانند 9.2E18 که منظور از E  توان 10 میباشد.

ازجمله موارد دیگرکه در فهرست مشخصه های یک Function Code  در اختیار قرار می گیرد مـــقدار اولیه (Initial Value) برای هر Entry   مورد نیاز است . هـــــر گاه کاربر یک Function Code   را بـــــــه  یک Active Module اضافه نــــماید مقدار اولیه Entry ها  به کاربر نشان داده می شوند . هـــر پارامتر Tunable یـــــــــــا Non-Tunable  می باشد مقدار پارامترهایTunabl e در حالت اجرا و پیکربندی قابل تغییر است ولی مقدار پارامترهای Non-Tunable  فقط در حالت پیکر بندی قابل تغییر است.

For Function Code 19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای کار با Function Blocks باید با پارامترهای زیر آشنا شد

1.                 Function Codes

2.                 Block Number

3.                 Specification List

 

به هر Function Block یک کد منفرد اختصاص داده میشود که برای فرا خوانی آنها از کد آنها استفاده می کنیم برای مثال Function Code 19  یک PID  و  Function Code 80 یک  Manual/Auto_ Control Station می - باشد .

 

 

نوشته شده توسط در ۱۳٩٠/۱/۳٠   نظرات ()  بيان انتقادات و پيشنهادات

مطالب پيشين

:: [] - [۱۳٩٠/٥/۱٧] - نیمه هادی ها
:: [] - [۱۳٩٠/٥/۱٧] - ترانزیستورها
:: [] - [۱۳٩٠/٥/۱٧] - عیب یابی موتور
:: [] - [۱۳٩٠/٥/۱٧] - نیروگاه های تولیدکننده برق
:: [] - [۱۳٩٠/٥/۱٧] - توربینهای گازی
:: [] - [۱۳٩٠/٥/۱٦] - معرفی سیستم مانیتورینگ On-Line ترانسفورماتور
:: [] - [۱۳٩٠/٥/۱٦] - تاثیر میدانهای الکترومغناطیسی بر انسان
:: [] - [۱۳٩٠/۳/٢٤] - جست و جو در سایت
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۳۱] - کسب و کار الکترونیکی e-Business
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۳۱] - گریسکاری در موتورهای الکتریکی
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۳۱] - لزوم نگاهی جدید به طراحی شبکه زمین در پستهای فشار قوی
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۳۱] - ماشینهای الکتریکی جریان مستقیم
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۳۱] - کاربرد انرژی هسته ای در برق
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۳۱] - مجتمع کردن اتوماسیون پستها
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۳۱] - مبدلهای نوری
:: [] - [۱۳٩٠/٢/٢٦] - کاوشی در چگونگی ورود برق به ایران (تاریخچه صنعت برق)
:: [] - [۱۳٩٠/٢/٢٦] - گزارش کارآموزی شرکت توزیع
:: [] - [۱۳٩٠/٢/٢٦] - مزایای هادیهای آلومینیوم آلیاژی نسبت به هادیهای ACSR در خطوط انتقال نیرو
:: [] - [۱۳٩٠/٢/٢٦] - معرفی رله ای ساخت زیمنس 3
:: [] - [۱۳٩٠/٢/٢٦] - معرفی رله ای ساخت زیمنس قسمت 2
:: [] - [۱۳٩٠/٢/٢٦] - معرفی رله ای ساخت زیمنس قسمت1
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۸] - کاربرد ولتاژ فشار قوی DC
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۸] - قوس الکتریکی چیست؟
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۸] - انجام عملیات تصفیه روغن ترانسفورماتورهای توزیع در محل نصب
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۸] - قدرت جذر و مد
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۸] - طراحی ومدل سازی سیستم های توزیع
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۸] - طراحی الگوریتمهشت وزیر
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۸] - طراحی الگوریتم ها مسئله فروشنده دوره گرد
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۸] - طراحی الگوریتم حرکت اسب
:: [] - [۱۳٩٠/٢/۸] - طراحی الگوریتم الگوریتم های مرتب سازی


درباره
نويسندگان


لينك دوني


پشتيبان

Designed Template By: PersiaStyle.Com


 
صفحه اصلي |  پست الکترونيک |  اضافه به علاقه مندي ها |  طراح قالبTemplate By: PersiaStyle.Com Copyright © 2010-2011 by persiastyle.com